Karadeniz Bölgesi’ni Tanıyalım

Karan21

Kıdemli Çavuş
Level 2 ( 2X )
Level 1 ( 1X )

0.00265467 LTC
  • 0.00000000 LTC  
Günaydın herkese ;yeni bir sabah ve yeni bir gün.Bugün son bölgemiz olan ve benim için özel olan Karadeniz Bölgesi’ni ele almak istiyorum. Ben bir Marmara Bölgesi insanıyım ve bölgemi çok seviyorum.Fakat eşimden dolayı Karadeniz Bölgesi’ni tanıdıktan sonra kendi bölgemden daha çok sevdim desem yalan söylemiş olmam.Oranın yaz aylarında o
yeşilliği ,havası ve insanların o mizah dolu konuşmaları bana çok iyi geliyor doğrusu.
Adını Karadeniz den alır ve Sakarya Ovası sınırından başlayıp
Gürcistan sınırına kadar uzanır.
Türkiye’nin üçüncü büyük bölgesidir.

Bölgede 18 şehri bulur;

Artvin, Rize, Bayburt, Trabzon, Gümüşhane, Giresun, Ordu, Tokat, Amasya, Samsun, Sinop, Çorum, Kastamonu, Bartın, Karabük, Zonguldak, Düzce ve Bolu'dur.
En gelişmiş olanları ise Trabzon,Samsun ve Ordu.
En büyük yüzölçümüne sahip il Kastamonu ; en küçük olan ise Bartın’dır.
Jeolojik zamanda oluşan arazilerin yer bulduğu Karadeniz Bölgesi'nde dağlar kıyıya paralel bir şekilde uzanır. Dağların kıyıya paralel uzanmasıyla birlikte,

- Kıyı tipi ortaya çıkmış, girinti ve çıkıntı alanları oldukça azdır. Kıyılarda doğal liman yine çok azdır.

- Körfez ve ada sayısı azdır. Falez oluşmuştur. Dağların kıyı ile iç kesim arasında ulaşımı zorlaştırması nedeniyle, ulaşım genel olarak geçitler sayesinde gerçekleştirilir.

- Kıyılardan iç kısımlara gidildikçe nüfus yoğunluğu azalır. Doğu Karadeniz bölümünde yükselti 4000 metre civarında iken, Batı Karadeniz bölümünde 2000 metredir. Orta Karadeniz'de ise yükselti ortalama 1000 metre civarındadır.

Karadeniz Bölgesi’nin iklimi kendine özeldir ve kendi ismini almıştır.
- Her mevsim yağışlıdır.
-Doğu Karadeniz Bölgesi ‘nde en fazla yağış sonbahardadır.
-Sıcaklığın en az göründü bölgedir.
-Doğal bitki örtüsü ise ormanlıktır.
Bölgemizde bulunan ovalar ikiye ayrılır.
-Kıyı Ovaları :Çarşamba ve Bafra ovası.
-İç kısımda olan ovalar: Suluova,Taşova,Turhal,Merzifon,Tosya ve Boyabat ovaları.
Kısa ve öz Karadeniz Bölgesi böyle bir yer.Ama buraya insan ancak gördükten sonra anlayabilir ve sevebilir.
Kesinlikle görüp gezmenizi isteyeceğim bir bölge.Oranın o yeşil tonun her türlü rengi insanı adeta dinlendiriyor.

Bu konudan Karan21 isimli kullanıcıya 0.00011360 Litecoin verilmiştir