Divan Edebiyatı Önemli Şairi Fuzuli'den Enfes Bir Gazel

fb198484

Teğmen
Level 4 ( 4X )
Level 3 ( 3X )
Level 2 ( 2X )
Level 1 ( 1X )

0.04741116 LTC
  • 0.00000000 LTC  
Fuzuli Divan edebiyatının önemli şairlerindendir. Tahmini olarak 1483 yılında doğduğu 1556 yılında vefat ettiği bilinmektedir. Altta eklediğim şiirinin kısa açıklamasını beyitlerin altına ekledim. İyi okumalar.

Beni Candan Usandırdı

Beni candan usandırdı cefadan yar usanmaz mı
Felekler yandı ahımdan muradım şem'i yanmaz mı

Yarim sevdiğim beni candan usandırdı, kendisi usanmaz mı cefadan? Ahım ile felekler bile yandı muradım arzum isteğimin mumu hala yanmayacak mı?

Kamu bimarına canan deva-yı derd eder ihsan
Niçin kılmaz bana derman beni bimar sanmaz mı

Güzel olan cemal sahibi, tüm aşıklarının dertlerine deva bağışlar. Fakat niye bana derman kılmaz, aşık zannetmez mi?

Şeb-i hicran yanar canım döker kan çeşm-i giryanım
Uyarır halkı efganım kara bahtım uyanmaz mı

Ayrılık nedeniyle canım yanar, ağlayan gözlerimden kan dökülür. Acı ile bağırıp çağırışlarım herkesi uyandırmasına rağmen kara bahtım uyanmaz mı?

Gül-i ruhsarına karşı gözümden kanlı akar su
Habibim fasl-ı güldür bu akar sular bulanmaz mı

Yanağının, yüzünün gülüne gözümden kanlı yaşlar akar. Sevgilim bu gül mevsimidir, akan sular bulanık olmaz mı?

Gamım pinhan tutardım ben dediler yare kıl ruşen
Desem ol bi-vefa bilmem inanır mı inanmaz mı

Ben gamımı gizli tutuyordum; sevdiğine yarine aşikar et dediler. Fakat söylesem, bilemem ki o vefasız inanır mı inanmaz mı?

Değildim ben sana mail sen ettin aklımı zail
Beni tan eyleyen gafil seni görür utanmaz mı

Ben sana meyilli değildim; sen benim aklımı başımdan alarak gönlümü çeldin. Bu durumum nedeniyle beni yeren ayıplayan kişi, seni görünce söylediğinden acaba utanır mı?

Fuzuli rind-i şeydadır hemişe halka rüsvadır
Sorun kim bu ne sevdadır bu sevdadan usanmaz mı

Fuzuli aşk yüzünden çılgına dönmüş dünyayı umursamayan bir divanedir, bu yüzden de devamlı rezil olmuştur. Ona sorun bu ne biçim sevgidir, bu sevgiden usanmayacak mı?

Fuzuli

Bu konudan fb198484 isimli kullanıcıya 0.00010960 Litecoin verilmiştir