Anlıyor Ve Anlatabiliyor Muyuz ?

günışığı

Çavuş
Level 1 ( 1X )

0.00293092 LTC
  • 0.00000000 LTC  
Desem ki vakitlerden bir nisan akşamıdır,
Rüzgarların en ferahlatıcısı senden esiyor,
Sende seyrediyorum denizlerin en mavisini,
Ormanların en kuytusunu sende gezmekteyim,
Senden kopardım çiçeklerin en solmazını,
Toprakların en bereketlisini sende sürdüm,
Sende tattım yemişlerin cümlesini.
Desem ki sen benim için hava kadar lazım,
Ekmek kadar mübarek, Su gibi aziz bir şeysin;
Nimettensin, nimetten.... Cahit Sıtkı Tarancı
Bir an dalıp şiirin tamamını yazacaktım. Bir anda nasıl içine çekiyor, nasılda bitmek bilmeyen endişelerimizden, beynimizde sürekli aynı nota çalan enstrüman gibi susmak bilmeyen düşüncelerimizden bir anda bizi alıyor hatta sanki zaman duruyor. Bu yüzdedir ki kelimeler kifayetsiz kaldığı anda ya da kendimizi ifade etmek istemediğimiz anlarda şiir dinletilerine, edebi eserlere başvuruyoruz. Mutlu olduğumuzda da, bazen de yağmurda. Hiçbir bilgisi olmayan, anlamayan insanlar bile zaman zaman ilgilenir. Arkadaşlar gerçekler acıdır ve acıtır; ve asla yumuşatılamaz. Belki de bu yüzden bazen olay, duygu, düşünce ve hayalleri dil aracılığıyla estetik bir şekilde ifade eden sanatlara yöneliyoruz. 'Tatlı söz yılanı deliğinden çıkarır' derken burada ki tatlı sözün edebiyat olduğunu bilmek gerekir. İşte edebiyat ne işe yarar sorusunun cevabı belki de bu kadar basittir. Edebiyat bize hayatımız her alanında lazımdır. Kendimizi ifade ederken, ikili ilişkiler kurarken, sorunları hallederken, anlaşmazlıkları giderirken, bir şeyler öğretirken, öğrenirken, dinlerken, şarkı söylerken, kitap okurken, film izlerken vs. kısaca hayatımızın her alanında edebiyat vardır. Edebiyatı anlamak için de edebiyat gerekir. Edebiyat bir insanı yetiştirme sanatıdır aslında. Hayata daha pozitif bakan bireyler yetiştirmenin anahtarı gibidir. Sanatı, güzeli, değerleri ve insandaki güzellikleri görmek edebiyat ister. Çünkü duyguları, düşünceleri, olayları ve imgeleri anlatmak için edebiyata ihtiyaç duyarız. Edebiyat aslında insanı ve bütün güzellikleri anlatma sanatıdır. İnsanların kendisini ve diğer insanları anlamasını sağlar. Ayrıca kendimizi tanıtmak ve anlatmak için edebiyata ihtiyaç duyarız, farkındalık kazandırır, kendini sorgulamasını sağlar, aydınlanma imkanı sunar. İnsan kendisi ile yüzleşir, başka dünyaları öğrenir, incelik ve estetik anlayışına sahip olur. Güzel insan üretme sanatı adete. Yazarken bir kere daha fark ettim hayatımızın merkezinde olduğunu.
'Sebat et genç dostum, sebat et! Damlaya damlaya göl olur. Ve aynı noktaya düşen damlacıklar zamanla mermeri bile deler. Size bu sözlerle veda ediyorum. Umarım okursunuz ve hayatımıza küçük de olsa bir değişikliklere vesile olur. Sizlere bol Edebi Eserli günler diliyorum. Sağlıkla edebiyatla kalın...!

Bu konudan günışığı isimli kullanıcıya 0.00013440 Litecoin verilmiştir